Binance, Büyük Bir Değişimden Geçiyor: Listeleme Süreci Değişiyor!

Kripto para borsası Binance, son zamanlarda yatırım stratejisinde ve token listeleme politikasında önemli değişikliklere gitti. Bu değişiklikler, Binance Labs’ın ana faaliyetlerden ayrılması ve token listeleme sürecinin sıkılaştırılması şeklinde gerçekleşti. Bu yazıda, bu değişikliklerin nedenlerini, etkilerini ve kripto para piyasası üzerindeki olası sonuçlarını inceleyeceğiz.

Binance Labs, borsadan ayrılıyor

Dünyanın önde gelen kripto varlık borsası Binance, 10 milyar dolarlık risk sermayesi kolu Binance Labs’ı bu yılın başlarında ana faaliyetlerinden sessizce ayırdı. Bu gelişme, Richard Teng’in dört ay önce İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmesinden bu yana yaşanan en önemli geçişlerden birine işaret ediyor. Eski birimden bir sözcüye göre, Binance Labs artık bağımsızlığını kazandı ve daha geniş borsa grubuyla bağlarını kopardı. Özellikle, Binance Labs çalışanları artık borsa destekli BNB Chain’de gözlemlenen yapıya benzer şekilde ayrı sözleşmeler altında çalışıyor.

Binance Labs Yatırım Direktörü Alex Odagiu, “Binance grubunun bir parçası değiliz” diyerek bu özerkliği vurguladı. Ayrılığa rağmen, risk sermayesi kolu Binance markasını lisanslamaya devam edecek. Binance Labs web sitesine bu yılın başlarında eklenen feragatname, girişimin Binance grubundan ve ilişkili işletmelerinden bağımsız olduğunu açıkça belirtiyor.

Token listeleme sürecinde değişim

Binance’in, yatırımcı korumasını arttırmak amacıyla token listeleme sürecini sıkılaştırdığı bildirildi. Bu hamle, dünya çapındaki düzenleyicilerin kripto para borsalarının operasyonlarını incelemeye devam etmesiyle geldi. Anonim kaynaklara göre, tokenlerini borsada listelemek isteyen kripto projelerinin artık daha katı kurallara uyması gerekiyor. Bunlar arasında hiçbir coinin satılamayacağı daha uzun bir “cliffing dönemini” kabul etmek, piyasa yapıcılar için daha fazla coin tahsis etmek ve bir güvenlik depozitosu yatırmak yer alıyor. Bu değişiklikler geçen yılın sonlarından beri yürürlükte.

Token listelemelerinde katılımcılara sözlü olarak iletilen yeni gereklilikler anlaşmalar arasında farklılık gösteriyor. Daha katı kurallara rağmen, Binance’in spot kripto ticaretindeki payı neredeyse bir yıl süren düşüşün ardından toparlanmaya başladı. Borsa ayrıca son zamanlarda büyük borsalar arasında listelemelerdeki liderliğini de artırdı.

Yöneticilerden şikayetler geldi

Bununla birlikte, Binance’deki listelemelere dahil olan bazı yöneticiler, yeni gereksinimlerin karlılıklarını zayıflatabileceği ve yeni tokenlerin listelenmesini aşırı derecede külfetli hale getirebileceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Bir yöneticinin şikayetlerini borsa yönetimine ilettiği bildirildi. Kripto para borsaları, listelemelerdeki gevşek gözetimleri nedeniyle uzun zamandır eleştirilere maruz kalıyor. Zira kripto projelerinin ya da piyasa yapıcılarının işlem görmeye başladıktan kısa bir süre sonra büyük miktarlarda token satması, genellikle küçük yatırımcıların zarar etmesine neden oluyor.

Binance tarafından talep edilen cliff vesting dönemi boyunca, toplam coin arzının belirli bir kısmı, kripto işlemlerini yöneten bir tür yazılım olan “akıllı sözleşme” içinde kilitleniyor. Cliff vesting dönemi sona erdiğinde akıllı sözleşme, tokenleri bir vesting programına göre kademeli olarak serbest bırakıyor. Piyasa yapıcılara alım satımı desteklemeleri için token tahsis ediliyor, ancak para çekme konusunda da kısıtlamalar var.

Borsa artık projelerden, daha önce en fazla altı ay iken şimdi en az bir yıllık cliff vesting dönemlerini kabul etmelerini istiyor. Bazı durumlarda borsa, yeterli likiditeyi sağlamak için piyasa yapıcılar için daha büyük bir ticareti yapılabilir token payı ayrılmasını da talep ediyor. Bloomberg’in sorularına yanıt olarak Binance, borsasında listelenen projeler için kilitleme süreleri uygulamadığını ve her projenin token vesting programına bağımsız olarak karar verebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x