İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul tepkisi: ‘Beton İstanbul’ ölüm fermanıdır

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Girişim ve Sürdürülebilirliğin Merkezi İstanbul Tematik Sunumu’nda konuştu. İmamoğlu, AK Parti’nin İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un “Gündemimizde yok” dediği ancak mevcut İBB yönetiminin açtığı davalar neticesinde sadece yürütmesi durdurulan Kanal İstanbul projesini hatırlattı. İmamoğlu “İstanbul’u doğal kaynaklar bakımından en zengin bölgesini imara açıp akılları sıra bir yerlere peşkeş çekecekler. Kanal İstanbul ya da namı diğer ‘Beton İstanbul.’ Bir beton kanalı gayrimenkul geliştirme proje ve bu işi isteyen kişinin en büyük emlak projesi” dedi.

‘ÖYLE BİR İHANET Kİ TÜRKİYE ALTINDAN KALKAMAZ’

ANKA’nın aktardığına göre, Kanal İstanbul Projesi hakkında sert eleştirilerde bulunan Ekrem İmamoğlu, “Bir de yeni bir ihanet var en büyüğü bu. İnsanlar bundan korktu ve aşkla istemiyorlar, şiddetle reddediyorlar. Öyle bir ihanet ki Türkiye bile altından kalkamaz,” dedi. İstanbul’un doğal kaynaklar bakımından en zengin bölgesinin imara açılmasını ve bu alana yapılmak istenen Kanal İstanbul’un, yani adıyla müsemma ‘Beton İstanbul’un, bir gayrimenkul geliştirme projesi olarak görülmesine tepki gösterdi.

‘EN BÜYÜK EMLAK PROJESİ’

İmamoğlu projeye karşı çıkışını, “İstanbul’u doğal kaynaklar bakımından en zengin bölgesini imara açıp akılları sıra bir yerlere peşkeş çekecekler. Kanal İstanbul ya da namı diğer Beton İstanbul. Bir beton kanalı gayrimenkul geliştirme proje ve bu işi isteyen kişinin en büyük emlak projesi. Arsa satmak, bina satmak. Bunlar ihanete doymadı doymayacak,” şeklinde sürdürdü.

‘BAKAN YALANLIYOR, İL BAŞKANI YALANLIYOR…’

Projeye ilişkin hükümetten gelen açıklamalara da değinen İmamoğlu, “Bir de çıkmışlar ‘Beton Kanal gündemimizde değil, İstanbul’un gündeminde olmayan bizim de gündemimizde yok…’ Bakan yalanlıyor, il başkanı yalanlıyor, zaten sayın Cumhurbaşkanı umursamıyor bile, kendisini herhalde iki metro durağına güvenlik şefi yapacak” diye konuştu.

‘BU KENTİN ÖLÜM FERMANINI İMZALAMAKTIR’

İmamoğlu, kentin geleceği hakkında ciddi uyarılarda bulundu. “5 tane Esenyurt büyüklüğünde alanı imara açmak bu kentin ölüm fermanını imzalamaktır” diyerek, Kanal İstanbul projesi gibi büyük çaplı imar çalışmalarına karşı çıktığını belirtti. İmamoğlu, geçmişte bu tür projelerin uygulanmasına izin verilmediğini, aksi takdirde söz konusu alanların çöplüğe dönüşeceğini ifade etti.

‘1 NİSAN SABAHI ÖĞRENECEKLER’

“1 Nisan sabahı öğrenecekler, bu ihanet projelerine müsaade etmedik bundan sonra da etmeyeceğiz,” diyerek sözlerine devam eden İmamoğlu, hukuk ve kurallar çerçevesinde İstanbul’u koruma sözü verdi. İmamoğlu, geçmişte yapılan hataların tekrarlanmayacağına ve İstanbul’un değerlerinin korunacağına dair kararlı bir tutum sergileneceğini belirtti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x