Tarihin en iyi emekliliği olabilir: İşte Bill Gates’in satın aldığı 3 temettü hissesi

Gates Foundation Trust, Yahoo Finance’de yayınlanan habere göre 42 milyar dolarlık portföyünün yarısından fazlasını 3 temettü hissesine yatırmış durumda. Gates’in Microsoft’u hala en sevdiği hisse senedi olarak tutması şaşırtıcı değil; çünkü bu teknoloji devini Paul Allen ile birlikte kurmuş ve uzun yıllar yönetti.


BİLL GATES’İN SERVET YATIRIDĞI 3 HİSSE: MİCROSOFT, KANADA ULUSAL DEMİRYOLU VE CATERPİLLAR

Microsoft, 2023 sonunda Gates Foundation Trust’ın en büyük holdingi olmuş, toplam portföyün %33,98’ini oluşturarak açık ara önde yer almıştır. Microsoft, 2003 yılında başlattığı temettü programını son 10 yılda yaklaşık %168 oranında artırmıştır.

Ancak, temettü verimi hala yalnızca %0,74 seviyesindedir. Bu düşük verimin önemli bir nedeni, Microsoft’un hisse fiyatının yükselmesidir; çünkü son 10 yılda hisse senedi fiyatı 10 kat artmış ve son 12 ayda neredeyse %60 oranında yükselmiştir.

Gates Vakfı sadece Microsoft gibi teknoloji hisselerine değil, aynı zamanda Kanada Ulusal Demiryolu gibi diğer sektörlere de yatırım yapmaktadır. Kanada Ulusal Demiryolu, toplam portföyün %16,3’ünü oluşturarak üçüncü en büyük holding konumundadır. Şirket, sadece Kanada’da değil, aynı zamanda ABD’nin orta kesimlerinde de faaliyet gösteren 20.000 mil uzunluğundaki demiryolu hattına sahiptir. Demiryolu faaliyetlerinin yanı sıra, taşımacılık ve lojistik hizmetleri de sunmaktadır. 28 yıl üst üste temettü ödemesini artıran şirket, en son 2024’ün ilk çeyreğinde temettü ödemelerini %7 oranında yükseltmiştir. Şu anda temettü verimi %1,94’tür.

Caterpillar, Gates Vakfı için beşinci en büyük pozisyondadır ve toplam portföyün %5,14’ünü oluşturmaktadır. Bu üç temettü hissesinin toplam ağırlığı %55,41’e ulaşmaktadır. Gates Vakfı, Caterpillar hisselerini 2005 yılının dördüncü çeyreğinden beri elinde tutmaktadır. Ancak, en son işlem 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşmiş ve şirketin hisselerinin yaklaşık %24’ü satılmıştır. Caterpillar, yıllar boyunca Gates Vakfı için sağlam bir temettü geliri kaynağı olmuştur. Şirket, 1933 yılından bu yana her çeyrekte temettü ödemiş ve ödemelerini 29 yıl üst üste artırmıştır. Şu anda temettü verimi %1,55’tir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x