Türkiye için ‘kuduz’ uyarısı yapan Almanya’dan ‘köpek’ ikiyüzlülüğü! Bakın ne yaptılar

  • Haber7 – ÖZEL

Hemen hemen her gün ölümlere ve yaralanmalara neden olan ve sayılarının 10 milyondan fazla olduğu belirtilen başıboş köpekler, Türkiye genelinde büyük bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. Halk sağlığı için en büyük tehditlerden biri haline gelen  başıboş köpek sorununu için vatandaşlar tarafından harekete geçilmesi beklenirken Batı’nın ise çözümsüzlüğü desteklemesi dikkat çekiyor.

ALMAN MÜSTEŞARDAN DİKKAT ÇEKEN TOPLANTI

Geçtiğimiz Mart ayının sonuna doğru Almanya Ankara Büyükelçiliğinde görevli Gıda ve Tarım Müsteşarı Thomas Huber ile asistanı Janine Kardes’in başıboş köpek sorununun çığ gibi büyümesinde pay sahibi olan sözde ‘hayvansever’ derneklerle toplantı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Alman yetkililer, davet ettiği Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu (HayFed) isimli oluşum ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Toplantılar sonrası Hayfed’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Almanya Federal Cumhuriyeti – Gıda ve Tarım Bakanlığı Müsteşarı Sn. Thomas Huber ve Sn. Janine Kardeş, Türkiye’deki sahipsiz hayvanlara yönelik sorunlar ve çözümleri konusunda görüşlerimize başvurdular.

HayFed- Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu Başkanı Nihal Kasa, Kevser Özcan, Bülent Özcan, Nilgün Sarar Sarıyer Gönüllüleri’nden Hayal Yurdaer, Binnaz Pike, Yağmur Üstündağ’ın katıldığı bu toplantıda sahipsiz hayvanlara yönelik üremeyi kontrol altına alacak tek çözümün belediyelerin etik ve tıbbi kısırlaştırma yapması olduğunu anlattık.

Almanya Federal Cumhuriyeti -Gıda ve Tarım Bakanlığı Sn Müşteşarına, ülkemizdeki sahipsiz hayvanlara yönelik ilgi ve nazik davetleri için teşekkür ediyoruz.”

ALMANYA’DAN İKİYÜZLÜLÜK: TÜRKİYE İÇİN ‘KUDUZ’ UYARISI!

Başıboş köpekler için toplantılar yapan Almanya, seyahat uyarısında ise ikiyüzlülük sergiliyor.

Ağır kanuni yaptırımlarla kendi sokaklarında “sıfır başıboş köpek” politikası uygulayan Almanya, Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı seyahat tavsiyelerinde Türkiye için dikkat çeken uyarılarda bulunuyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi ziyaret edecek vatandaşlarına ‘kuduz aşısı olunması‘ tavsiyesinde bulunuyor.

Öte yandan Almanya, sıfır başıboş köpek politikası uygulayan İngiltere, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, İtalya, İsveç gibi ülkelere yönelik kuduz aşısına gerek duymuyor.

ALMANYA’DA BAŞIBOŞLUĞA İZİN YOK!

  • Almanya’da başıboş köpekler için ağır yaptırımlar bulunuyor. Başıboş hayvanın yasak olduğu ülkede sahiplendiği hayvanı sokağa bırakana 25 bin euro ve 3 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor. Almanya‘da evcil köpek besleyenler 72 ila 186 euro arasında köpek vergisi ödemek zorunda. Eğer köpek “tehlikeli” köpek türü arasında yer alıyorsa bu vergi daha da yükselebiliyor. Barınaklardaki maliyetin çoğunluğu vatandaşa ait. Belediyeler sadece yüzde 25’ini finanse ederken, halk toplanan rakamın yüzde 75’ini bağış olarak iletiyor.

 

Almanya’da başıboş köpeğin otoyola çıkmasına bile izin verilmiyor. Geçtiğimiz yıllarda Alman polisi, otoyola çıkan bir başıboş köpeğin can güvenliğini tehlikeye atması nedeniyle trafiği durdurmuştu. İğne ile bayılmayan köpek, polis ekipleri tarafından vurularak itlaf edilmiş ve trafik yeniden açılmıştı.

____________

TÜRKİYE KUDUZ RİSKİ EN YÜKSEK ÜLKELER LİSTESİNDE

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) resmi sitesindeki verilere göre, kuduz hastalığı konusunda Türkiye en riskli ülkeler arasında bulunuyor.

Sıfır başıboş köpek politikası uygulayan ABD, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Malezya, Arjantin, Şili, Bolivya, Avustralya, Yeni Zellanda, Papua Yeni Gine ve İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Macaristan, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Polonya, Çekya gibi Avrupa ülkeleri en düşük riskli ülkeler arasında yer alıyor.

Hiç kuduz riski bulunmayan Yeni Zelanda ve Japonya ise bu konuda en güvenilir ülkeler listesinde başı çekiyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x